Ile wolności jesteś w stanie oddać za bezpieczeństwo? – recenzja “Inwigliacji” Remigiusza Mroza

Remigiusz Mróz zasłynął jako twórca jednych z najlepszych, polskich kryminałów. Jest to jeden z powodów, dla których postanowiono stworzyć ekranizację serii “Joanna Chyłka”. Inwigilacja. Joanna Chyłka. Tom 5 (https://www.taniaksiazka.pl/inwigilacja-joanna-chylka-tom-5-remigiusz-mroz-p-837675.html) jest jedną z najlepszych książek napisanych przez Remigiusza Mroza. Czego można spodziewać się po kolejnych przygodach Joanny Chyłki i Kordiana Oryńskiego?

O historii słów kilka

Na celowniku służb specjalnych znajduje się mężczyzna, podejrzewany o przygotowywanie zamachu terrorystycznego. Zostaje zatrzymany, po czym zwraca się o pomoc do pani Adwokat, która jest osobą nieco ksenofobiczną, a w dodatku nie ma pewności, że oskarżenia wobec mężczyzny są fałszywe. Nie pomaga też fakt, że okazuje się on być osobą, która kilkanaście lat wstecz zaginęła w Egipcie, choć zmieniła religię na islam, a co za tym idzie – zmienia imię i nazwisko.

Bardzo istotną osią fabuły jest w książce także rozbudowywanie wątku, opisującego relację między dwójką adwokatów. Postronni, a także pewna część czytelników części poprzednich, uważa tę dwójkę za szaleńców – ta część jeszcze bardziej skłania czytelnika do takiego wniosku. Dziwna, pokręcona, naznaczona wieloma nie tylko bezsensownymi kłótniami, ale i ciekawymi rozmowami, przez co jest jeszcze bardziej specyficzna.

Plus i minus

Remigiusz Mróz po raz kolejny pokazuje, że jest jednym z najlepszych twórców kryminałów nad Wisłą. Jego książki pełne są ciekawych, niejednoznacznych wątków, które całkiem nieźle stawiają tezy odnośnie działania aparatu państwowego wobec zagrożeń. Tę konkretną część cyklu charakteryzuje mocno zarysowany problem, z którym rodzime służby się borykają – terroryzm. Choć historia, sama w sobie jest fikcją, nie zmienia to wniosków i przemyśleń, do których skłania nas ta część cyklu.

Warto wspomnieć o świetnym prowadzeniu historii – budowanie narracji oraz napięcia, dobrze napisane dialogi oraz świetnie wykreowane postacie, charakterystyczne dla tego cyklu – tytułowa Joanna Chyłka oraz jej kolega po fachu – Kordian Oryński. Problemem zdają się być postacie poboczne, które są nie do końca dobrze wymyślone, choć jest to kwestia gustu – niektórym postacie poboczne podobają się bardziej od protagonistów.

Podsumowanie

Jest to jedna z najlepszych powieści Remigiusza Mroza. “Inwigilacja” skłania do przemyśleń nad wieloma względami, z której wysuwają się dwa – ile wolności jesteś gotów oddać, aby czuć się bezpiecznie? Drugą jest pytanie – na co może pozwolić sobie państwo, aby chronić obywateli? Książka ta nie przyniesie bezpośrednich odpowiedzi, ale może być wskazówką do odpowiednich przemyśleń.

Plusy:

  • budowa narracji oraz stopniowe zwiększanie napięcia,
  • ciekawa koncepcja świata i pomysł na główną oś fabularną,
  • świetnie zbudowane dialogi,
  • bardzo dobrze napisani protagoniści.

Minusy:

  • dość słabo (jak na R. Mroza) wykreowane postacie poboczne.

Tytuł: “Inwigilacja”
Seria: “Joanna Chyłka” (tom V)
Autor: Remigiusz Mróz
Data premiery: 15/03/2017
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Gatunek: kryminał, thriller, sensacja.

Szkoła zdjęcie utworzone przez Racool_studio - pl.freepik.com