Ile wolności jesteś w stanie oddać za bezpieczeństwo? – recenzja “Inwigliacji” Remigiusza Mroza

Ile wolności jesteś w stanie oddać za bezpieczeństwo? – recenzja “Inwigliacji” Remigiusza Mroza

Remigiusz Mróz zasłynął jako twórca jednych z najlepszych, polskich kryminałów. Jest to jeden z powodów, dla których postanowiono stworzyć ekranizację serii “Joanna Chyłka”. Inwigilacja. Joanna Chyłka. Tom 5 (https://www.taniaksiazka.pl/inwigilacja-joanna-chylka-tom-5-remigiusz-mroz-p-837675.html) jest jedną z najlepszych książek napisanych przez Remigiusza Mroza. Czego można spodziewać się po kolejnych przygodach Joanny Chyłki i Kordiana Oryńskiego?

O historii słów kilka

Na celowniku służb specjalnych znajduje się mężczyzna, podejrzewany o przygotowywanie zamachu terrorystycznego. Zostaje zatrzymany, po czym zwraca się o pomoc do pani Adwokat, która jest osobą nieco ksenofobiczną, a w dodatku nie ma pewności, że oskarżenia wobec mężczyzny są fałszywe. Nie pomaga też fakt, że okazuje się on być osobą, która kilkanaście lat wstecz zaginęła w Egipcie, choć zmieniła religię na islam, a co za tym idzie – zmienia imię i nazwisko.

Bardzo istotną osią fabuły jest w książce także rozbudowywanie wątku, opisującego relację między dwójką adwokatów. Postronni, a także pewna część czytelników części poprzednich, uważa tę dwójkę za szaleńców – ta część jeszcze bardziej skłania czytelnika do takiego wniosku. Dziwna, pokręcona, naznaczona wieloma nie tylko bezsensownymi kłótniami, ale i ciekawymi rozmowami, przez co jest jeszcze bardziej specyficzna.

Plus i minus

Remigiusz Mróz po raz kolejny pokazuje, że jest jednym z najlepszych twórców kryminałów nad Wisłą. Jego książki pełne są ciekawych, niejednoznacznych wątków, które całkiem nieźle stawiają tezy odnośnie działania aparatu państwowego wobec zagrożeń. Tę konkretną część cyklu charakteryzuje mocno zarysowany problem, z którym rodzime służby się borykają – terroryzm. Choć historia, sama w sobie jest fikcją, nie zmienia to wniosków i przemyśleń, do których skłania nas ta część cyklu.

Warto wspomnieć o świetnym prowadzeniu historii – budowanie narracji oraz napięcia, dobrze napisane dialogi oraz świetnie wykreowane postacie, charakterystyczne dla tego cyklu – tytułowa Joanna Chyłka oraz jej kolega po fachu – Kordian Oryński. Problemem zdają się być postacie poboczne, które są nie do końca dobrze wymyślone, choć jest to kwestia gustu – niektórym postacie poboczne podobają się bardziej od protagonistów.

Podsumowanie

Jest to jedna z najlepszych powieści Remigiusza Mroza. “Inwigilacja” skłania do przemyśleń nad wieloma względami, z której wysuwają się dwa – ile wolności jesteś gotów oddać, aby czuć się bezpiecznie? Drugą jest pytanie – na co może pozwolić sobie państwo, aby chronić obywateli? Książka ta nie przyniesie bezpośrednich odpowiedzi, ale może być wskazówką do odpowiednich przemyśleń.

Plusy:

 • budowa narracji oraz stopniowe zwiększanie napięcia,
 • ciekawa koncepcja świata i pomysł na główną oś fabularną,
 • świetnie zbudowane dialogi,
 • bardzo dobrze napisani protagoniści.

Minusy:

 • dość słabo (jak na R. Mroza) wykreowane postacie poboczne.

Tytuł: “Inwigilacja”
Seria: “Joanna Chyłka” (tom V)
Autor: Remigiusz Mróz
Data premiery: 15/03/2017
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Gatunek: kryminał, thriller, sensacja.

Szkoła zdjęcie utworzone przez Racool_studio - pl.freepik.com
W świecie mafii – recenzja “Miasta Mafii” Kingi Litkowiec

W świecie mafii – recenzja “Miasta Mafii” Kingi Litkowiec

Po zmianie miejsca zamieszkania, Emma Greene, młoda, ładna dziewczyna stara się poukładać sobie życie na nowo. Tymczasem w mieście, władzę przejmuje powoli mafia, ingerując coraz bardziej w życie mieszkańców. Od momentu, kiedy staje się świadkiem przestępstwa, jej życie zmienia się o 180 stopni, a kryminaliści, zamiast odrzucać ją od siebie, intrygują ją, co ma wpływ na jej dalsze poczynania.

Niezły debiut…

Miasto Mafii” Kingi Litkowiec jest całkiem nieźle napisanym romansem (https://www.taniaksiazka.pl/miasto-mafii-kinga-litkowiec-p-1340961.html). Powieść została napisana świetnym i dobrze czytającym się stylem, z nieźle wymyślonymi historiami oraz całkiem dobrze zrealizowaną wizją tła dla wydarzeń. Nie oznacza to jednak, że autorka w swoim debiucie wystrzegła się błędów – można odnieść wrażenie, że w pewnym momencie, kreatorka fabuły nie wiedziała, w którą stronę pójść i jak prowadzić dalszą narrację.

Historia, zaserwowana nam przez autorkę nie jest sztampowa – pełno w niej ciekawie wymyślonych wydarzeń, dobrze przemyślanych zwrotów akcji. Losy młodej i ładnej dziewczyny, wiążą się z losami mężczyzn spod ciemnej gwiazdy. Wszystko to przez fakt, iż kobieta stała się świadkiem przestępstwa. Problemem, który rzuca się w oczy przy czytaniu jest duża zmienność w humorze, decyzjach i chęciach bohaterów – niejednokrotnie zmieniają oni swoje poglądy o 180 stopni. Inną sprawą jest, iż to bohaterowie są największym problemem tej książki.

… z ogromnym błędem

Zarówno główna bohaterka – Emma, jak i jej egoistyczna przyjaciółka Olivia są ładnymi, acz niezbyt inteligentnymi dziewczynami. Emma bardzo często zmienia zdanie, a choć Olivia nie jest aż tak podatna na wpływy, kieruje nią egoizm, co bije niemalże w każdej scenie, w której bierze ona udział. Postacie są jednowymiarowe i nijakie, choć zdarzają się perełki – jak choćby młodszy brat rodziny rządzącej miasteczkiem. Na początku jest to strasznie tajemnicza postać, co utrzymuje się praktycznie do samego końca. Im bardziej go poznajemy, tym ciekawszą osobą się staje.

Podsumowanie

Trup ściele się gęsto, mężczyźni spotykają się z pięknymi kobietami. Brutalny świat mafii, pełen tajemnic i intryg jest przeplatany zgrabnie wymyśloną historią, z niestety słabymi postaciami. Znajdziemy tu też sceny erotyczne, przez co powieść nie powinna trafić do dzieci, co nie odbiera jakości książce.

Plusy:

 • dobrze napisane dialogi,
 • świetny styl, łatwość w czytaniu książki,
 • dojrzała i brutalna rzeczywistość mafijna.

Minusy:

 • nijakie i miałkie postacie,
 • widoczne zagubienie w niektórych momentach fabuły,
 • zmienność głównych bohaterów (poza Olivią).

Tytuł: Miasto Mafii
Autor: Kinga Litkowiec
Data premiery: 2020-03-04
Wydawnictwo: NieZwykłe
Gatunek: Romans, literatura obyczajowa.

Szkoła zdjęcie utworzone przez Racool_studio - pl.freepik.com
Wiedźmin. Tom 8. Sezon burz – najnowsza powieść Sapkowskiego

Wiedźmin. Tom 8. Sezon burz – najnowsza powieść Sapkowskiego

Kolejna niezwykła powieść z fantastycznego świata Andrzeja Sapkowskiego. Wiedźmin. Tom 8. Sezon burz to spora dawka przygód Geralta z Rivii (https://www.taniaksiazka.pl/wiedzmin-tom-8-sezon-burz-andrzej-sapkowski-p-420550.html). Fabuła książki przenosi czytelnika w wir wydarzeń, które miały miejsce przed pierwszymi opowiadaniami z serii o Wiedźminie.

Burzliwa przeszłość Geralta z Rivii

Wciągającą powieść Sapkowskiego jest pełna akcji i niesamowitych historii, jak zwykle okraszonych sporą dawką humoru. Wiedźmin walczy z potworami i demonem. Trafia do aresztu, ale ktoś płaci kaucję i Geralt wychodzi na wolność. Jednak w międzyczasie traci swój najcenniejszy dobytek – miecze wiedźmińskie. Wdaje się również w romans z piękną czarodziejką, zwaną Koral. Na swojej drodze Biały Wilk spotyka wielu ludzi, magiczne stworzenia i niebezpieczne bestie. W książce nie zabrakło również bohaterów dobrze znanych czytelnikom Sapkowskiego – niezastąpiony poeta Jaskier i czarodziejka Yennefer. Choć powieść osadzona jest w świecie Wiedźmina została wydana jako ostatnia, jej fabuła nie jest kontynuacją słynnej serii. Akcja “Sezonu burz” toczy się przed wydarzeniami z fenomenalnej sagi.

Saga o Wiedźminie

Postać profesjonalnego zabójcy potworów z niezwykłymi umiejętnościami i nadludzką sprawnością fizyczną jest kultowa wśród fanów fantastyki na całym świecie. Niesamowite uniwersum wykreowane przez Andrzeja Sapkowskiego to miejsce pełne czarów, tajemnic, podstępnych intryg i krwawych walk, w którym spotkać można magiczne stworzenia, elfy, driady czy krasnoludy, a także mnóstwo przerażających potworów.

Pierwsze książki w serii wiedźmińskiej to zbiory opowiadań: “Ostatnie życzenie” i “Miecz przeznaczenia”, które są wstępem do historii Geralta z Rivii. Kontynuacją opowiadań jest cykl składający się z pięciu tomów:

 • “Krew elfów”
 • “Czas pogardy”
 • “Chrzest ognia”
 • “Wieża Jaskółki”
 • “Pani Jeziora”.

Andrzej Sapkowski

Andrzej Sapkowski to polski pisarz fantasy. Debiutował na łamach czasopisma „Fantastyka” w 1986 roku opowiadaniem “Wiedźmin”. Saga o Wiedźminie przyniosła autorowi sławę i rzeszę fanów na całym świecie. Na jej podstawie powstały uwielbiane przez graczy gry komputerowe i serial “The Witcher” wyprodukowany przez Netflix. Książki Andrzeja Sapkowskiego przetłumaczono na wiele języków. Autor jest laureatem polskich i międzynarodowych nagród literackich m.in. Paszportu “Polityki”, Eurocon Award czy World Fantasy Award. Twórca postaci Geralta z Rivii napisał również fantastyczno-historyczną trylogię husycką, a także powieść “Żmija” i przewodnik po literaturze fantasy – “Rękopis znaleziony w Smoczej Jaskini”.

Książka zdjęcie utworzone przez Racool_studio – pl.freepik.com